Akne Tedavisinde Aşı Umudu

04 Nisan 2017
1242 Görüntülenme
makale başlık

Allure'nin Nisan sayısında sivilce üzerine bir yazı yazdım ve her sene yaklaşık 50 milyon Amerikalı'ya sivilce teşhisi konduğunu öğrenmem benim için şok oldu. Bu Avustralya veya Kanada'nın nüfusundan daha fazla. Daha da şaşırtıcı olanın ne olduğunu biliyor musun? New York'taki Mount Sinai Hastanesi Dermatoloji bölümünde kozmetik ve klinik araştırma direktörü olan akne uzmanı Joshua Zeichner, "Erişkin kadınlarda akne sorunu yaşayanların oranı her geçen yıl artmaktadır. Kimse gerçek nedenini bilmiyor” diyor.

Bilim adamlarının sivilcenin nedenini bilmemesi, neden çoğumuzun sahip olduğu bir cilt hastalığına gerçek bir çare bulamamış olduklarını açıklıyor. 

Ancak bu durum değişmeye başlıyor. Cilt bakımına yeni bir yaklaşım getirecek bir sivilce aşısı geliştiriliyor.

San Diego Kaliforniya Üniversitesi'ndeki bir laboratuvarda, bir grup bilimadamı sivilceleri yok etmek için bir aşı geliştiriyorlar. Fakat akne için bir aşı geliştirme benzersiz komplikasyonlara sahiptir.

"Sivilcenin nedeni, hayatınız boyunca bizimle birlikte olan P. acnes bakterisidir ve bu bakteri için bir aşı oluşturamadık. Çünkü bazı yönlerden P. acnes bakterisi sizin için iyi" diyor Eric C. Projenin baş araştırmacısı Huang: "Ancak P. acnes bakterisinin cilde salgıladığı zehirli bir proteine karşı bir antikor bulduk. Bu protein akneye yol açan iltihaplanma ile ilişkili." Bunun anlamı da aşının, P. acnes bakterisinin sivilceye neden olan negatif etkilerini bakteriyi öldürmeden bloke edebileceği anlamına gelir.

Şu ana kadar, araştırmacılar akne hastalarından toplanan cilt biyopsileri üzerinde çalışıyordu. Huang, "Bir sonraki adım klinik araştırmalarda hastalar üzerinde test etmek" dedi. Bir iki yıl sürebilen bu denemelerin ilk aşaması yakında başlıyor.

Elizabeth Siegel

Kaynak: http://www.allure.com/story/doctors-working-on-acne-vaccine?mbid=insider

Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Diğer Yazılar

En İyi Hastanelerden Haberiniz Olsun
Ücretsiz Üye Olun! Veya
Tekrar Hoşgeldin!
Üye değilseniz Veya