Görülme Sıklığı Artan 3 Kanser Türü

18 Nisan 2017
1496 Görüntülenme
makale başlık

Kanser oranları, yeni kanser vakalarının yüzdesini ve kanser ölümlerinin yüzdesini ifade etmektedir. Amerikan Kanser Derneği'ne göre, kanser oranları Birleşik Devletler genelinde azalıyor. Ne yazık ki, belirli kanser türleri için oranlar, özellikle de çocuklar için artıyor.

Kanser, ülkenin tüm bölgelerini temsil eden 21 eyalette ölümün önde gelen nedenidir. ABD'li bir kişinin yaşamı boyunca bir miktar invaziv kansere sahip olma ihtimali erkeklerde % 42, kadınlarda % 38 olarak tahmin edilmektedir. Bazı kanser oranlarının arttığını görüyoruz ancak kanser araştırmalarında hem tedavide hem de önlemede yeni ilerlemeler kaydedilmeye devam ettiğini akılda tutmak önemlidir. Riski azaltmak için atabileceğiniz adımlar hakkında doktorunuzla konuşun.

1. Tiroid Kanseri

Tiroit kanseri otuz yılda en hızlı üç kat arttı. Bununla birlikte, bazı çalışmalara göre, bu artış kısmen ileri görüntüleme nedeniyle kanserin daha kolay teşhis edilebiliyor olmasından kaynaklı olabilir. Uzmanlar, tümör boyutundaki artışların yanı sıra daha hızlı büyüme tesbit etmişlerdir. Araştırmacılar, bu eğilimlerin obezite gibi risk faktörlerindeki artışlarla bağlantılı olabileceğine inanıyor. Tiroid kanseri olan erkeklerde ölüm oranları da 2003'den 2012'ye az miktarda yükselmiştir.

2. Karaciğer Kanseri

Karaciğer kanseri olan insanlar için ölüm oranı diğer kanser türlerine göre daha fazla artmıştır. 2008 ile 2012 yılları arasında, yeni karaciğer kanseri vakalarının oranı yılda ortalama % 2.3 arttı. Yaklaşık iki katı kadına teşhisi kondu. Aynı dönemde kadınlar için yılda ortalama ölüm oranı % 3.4, erkekler için % 2.8 arttı.

Hepatit C virüsü (HCV) bulaşmış kişilerin karaciğer kanserine yakalanma riski daha yüksektir. Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), 1945-1965 yılları arasında dünyaya gelen kişilerin HCV için test edilmesini öneriyor. Doğru teşhis ile hastalar HCV'yi yok etmek için tedaviye başlayabilir ve umarım karaciğer kanseri riskini azaltabilir. Şu anda HCV'yi önleyecek bir aşı yok, ancak umut verici araştırmalar devam ediyor. Hepatit B karaciğer kanseri için bilinen bir risk faktörüdür ancak rutin koruyucu aşı tipik olarak çocuklukta başlamaktadır.

Karaciğer kanseri için ilave risk faktörleri obezite ve tip 2 diyabettir. İçki içmenin de bir rolü olduğu gösterildi. Uzmanlar, karaciğer kanseri kaynaklı ölümlerin %8-16 arasındaki vakalarda aşırı alkol tüketimi olduğunu belirtiyor.

3. Lösemi

Ne yazık ki, çocuklar ve ergenlerde kanser vakalarının oranı 1975'ten 2012'ye kadar her sene % 0,6 arttı. Ancak, hayatta kalma oranları iyileşti. Beş yıllık sağkalım oranı 1977'de % 58 iken 2005'te % 85'e yükseldi. Bu oran, 2011 boyunca % 85 seviyesinde kaldı. Araştırmacılar, bu iyileşmeyi, daha etkili tedavi seçenekleri ve klinik araştırmalara daha fazla katılım ile ilişkilendiriyor.

Artan kanserler arasında pankreas kanseri, böbrek, ince bağırsak, dil ve bademcik var. Kadınlarda endometrial, vulvar ve anal kanser vakalarının yüzdesi artmıştır. Erkeklerde melanom, testiküler kanser, boğaz kanseri, multipl miyelom (kemik iliğini etkilemektedir) ve meme kanseri vakalarının yüzdesi artmıştır.

Unutmayın, iyi haberler de var. Kanser vakalarının genelinde ölümler azaldı. Gelişmiş tanı ve tedavi seçenekleri sayesinde 20 yıldan biraz fazla bir sürede yaklaşık 2 milyon hayat kurtarılmıştır. Sigara içmek ve sağlıklı bir kilo vermek gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile kendi riskinizi azaltabilirsiniz. Tarama testleri, doktorların kanser öncesi bazı büyümeleri teşhis etmesine yardımcı olabilir. Ayrıca daha kolay ve etkili bir şekilde tedavi edilebilecekleri erken safhalarda bazı kanserleri saptayabilirler. Herhangi bir ailenin kanseri öyküsü dahil olmak üzere, risk faktörleriniz hakkında doktorunuzla konuşun. Birlikte kişiselleştirilmiş bir önleme ve tarama planı geliştirebilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthgrades.com/right-care/cancer/3-cancers-that-are-on-the-rise?cid=33-_-Healthgrades-_-Content%20Marketing-_-848947812&linkId=36061120

Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Diğer Yazılar

En İyi Hastanelerden Haberiniz Olsun
Ücretsiz Üye Olun! Veya
Tekrar Hoşgeldin!
Üye değilseniz Veya