Kalın bağırsak (Kolorektal) kanseri gençler arasında hızla yaygınlaşıyor.

06 Mart 2017
1553 Görüntülenme
makale başlık

Kalın bağırsak (Kolorektal) kanseri gençler arasında daha yaygın hale geliyor ve kimse nedenini bilmiyor.

Kolorektal kanser, çoğunlukla orta yaşlı ve yaşlı insanlarda görülen bir kanser türüdür. Ancak yeni araştırmalar, genç erişkinler arasındaki vakalarda rahatsız edici bir artışa işaret etmektedir.

Amerikan Kanser Derneği tarafından yeni yapılan bu çalışma, gençlerde nadire görülen bu kanser türünün belirtilerini kişi 20 ya da 30'lu yaşlarda diye görmemezlikten gelmememiz gerektiğini hatırlatıyor.

Araştırmayı yöneten epidemiyolog Rebecca Siegel "Bunların çok önemli bulgular olduğunu düşünüyoruz. Yüksek bir hastalık riski taşıdığını iddia etmiyoruz fakat hızla artıyor."

Dünyada her yıl bir milyon kişiye kalın bağırsak kanseri tanısı konmaktadır ve bu kanser tipi tüm olguların %9’unu oluşturmaktadır. Avrupa Birliği’nde son on yıl içinde her yıl yaklaşık 280 bin yeni vaka ile en sık görülen kanser haline gelmiştir

Genel olarak, oranlar son yıllarda yılda %3 oranında azalarak 2003 yılından bu yana düşüş gösteriyor. Kısmen kolonoskopiler gibi tarama testleri sayesinde, tümörleri erken teşhis etmekle birlikte kanser öncesi gelişmeleri önleyerek bu başarı elde edildi. Bu tür taramalar genellikle 50 yaşında başlar.

Kanser uzun zamandan beri genç insanlar arasında yükselişte. Ancak salı günü Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü Dergisinde yayınlanan çalışmada bu durum daha yakından incelendi ve rektal kanserin sorunu yönlendirdiğini keşfetti.

Araştırma, rektal kanser oranı 20'li ve 30'lu yaşlarda yılda %3, 40-54 yaş arasında %2 oranında arttığını ortaya koydu. Kolon kanseri oranları bu yaş gruplarında az miktarda artmaktadır.

Siegel: “1990'da doğan birinin kolon kanseri riskinin iki katına, rektal kanser riskinin dört katına sahip olduğu ortaya çıkıyor.Hastalığın altında yatan risk artmaktadır" dedi.

Kimse nedenini bilmiyor. Risk faktörleri, obezite, fiziksel aktivite eksikliği, kırmızı veya işlenmiş etle beslenme, düşük meyve ve sebze tüketimi, sigara, alkol kullanımı, inflamatuvar bağırsak hastalığı veya ailenin kolorektal kanseri öyküsüdür.

Dr. John Marshall'ın Georgetown Üniversitesi'nde yaptığı yeni araştırma, 50 yaşın altındaki hasta sayısının giderek arttığını ve yakın zamanda 17 yaşa kadar indiğini doğruluyor.

Georgetown Gastrointestinal Kanser Tedavi Merkezini yöneten Marshall, "Bu çok ciddi bir sorundur" dedi. Sindirim sistemimize yön veren koruyucu bakterilerdeki değişikliklerin de buna neden olduğunu söyleyerek, geleneksel risk faktörlerine sahip çok az kişinin bulunduğunu da ekledi.

Çok sıklıkla, genç hastalara hızlı teşhis konulmaz.

Marshall, "Birileri 28 yaşındayken bazı rektal kanamalarla gelirse, muhtemelen basit bir sorun olduğu düşünülecek, önemli bir şey değildir diye geçiştirilecektir" dedi.

Belirtiler arasında kanlı dışkı,birkaç günden fazla süren ishal ve kabızlık, istenmeyen kilo kaybı, kramplar veya karın ağrısı bulunur.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/ap-colorectal-cancer-rare-but-rising-among-millennials-gen-x-2017-2

Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Diğer Yazılar

En İyi Hastanelerden Haberiniz Olsun
Ücretsiz Üye Olun! Veya
Tekrar Hoşgeldin!
Üye değilseniz Veya