Microsoft'tan Parkinson Hastaları için Saat

16 Mayıs 2017
1098 Görüntülenme
makale başlık

Çarşamba günü Seattle'daki konferansta Microsoft CEO'su Satya Nadella Parkinson hastalarının en büyük sorunlarından biri olan kol titremesini geçici olarak ortadan kaldıran bir prototip saat sergiledi.

Nadella, sunumun ardından, The Big Life Fix isimli BBC belgeseli için titreme kesici aygıtı geliştiren iki İngiliz Microsoft Araştırma çalışanı Haiyan Zhang ve Nicolas Villa'nın hikayesini anlatan bir video gösterdi.

Grafik tasarımcı ve Parkinson'un dertli Emma Lawton (32 yaşında) ile çalışan araştırmacılar, "beyin ve el arasındaki geribildirim döngüsünü bozmak için ayırt edici bir biçimde titreşen Emma" adlı bir saat geliştirdiler.

Videoda, Lawton titreyen sağ eliyle bir kare çizmeye çalıştıktan sonra Emma takıyor ve tekrar deniyor. Watson'ın gözlerinden yaş geliyor. Annesine yıllar sonra yazabildiği ilk defa adını yazabildiğini söylüyor.

Microsoft'un dediğine göre Emma Watch, bir prototip olarak kalmaya devam ediyor ancak geliştiriciler, küçük bir Parkinson hastası grubuyla denemeler yapmak üzere bir sinirbilimi araştırma ekibi ile birlikte çalışıyor.

Microsoft'a göre saat, sarsıntılar, sertlik ve dengesizlik gibi belirtileri potansiyel olarak tespit etmek ve izlemek için algılayıcılar ve AI (yapay zeka) teknikleri kombinasyonuyla çalışıyor. Microsoft yaptığı açıklamada "Bu belirtiler belirlenip ölçülebildikten sonra insanlara semptomlarını yönetmelerine yardımcı olan teknoloji ve cihazlar geliştirmek mümkün. Yapay zeka, sensör bilgilerini sınıflandırmak ve giyilebilir cihazlar gibi küçük cihazlarda gerçek zamanlı tepkiler çıkarmak için kullanılmaktadır" dedi.

Microsoft, Emma Watch'un 10 milyon insanı rahatsız eden hastalık için bir tedavi olmadığını vurguladı. "Bunun yerine, teknolojisinin, Parkinson hastalarının düzenli işlevleri engelleyen semptomları yönetmesine yardımcı olma potansiyeli var. Daha fazla araştırmanın amacı, Emma Watch'in benzer Parkinson semptomlarına sahip diğer insanlara yardım edebileceğini belirlemek" dedi.

Kaynak: USA Today

Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Diğer Yazılar

En İyi Hastanelerden Haberiniz Olsun
Ücretsiz Üye Olun! Veya
Tekrar Hoşgeldin!
Üye değilseniz Veya