Teknoloji Sağlık Hizmetlerini Nasıl Yeniden Şekillendiriyor?

27 Şubat 2017
1379 Görüntülenme
makale başlık

Dünya genelindeki sağlık sistemleri sürdürülemez durumdadır. Hastalar geç bir aşamada tedavi alıyorlar. Modern tedavilerin sağlanması için maliyetler artıyor. Dünya Sağlık Örgütü, dünya çapında 4.3 milyon sağlık çalışanının yetersiz olduğunu tahmin ediyor .

İkibin yıldan beri, Hipokrat'tan bu yana, tıbbi bilgi, teknolojiler, tecrübe ve bilgi sadece tıbbın fildişi kulesi içinde erişilebilir olmuştur. Ancak, modern hekimler hayat kurtarma ve iyileştirme sanatını uygulamak yerine değerli zamanlarının çoğunu, otomasyonla yapılabilecek görevlerle geçirirler. İnsan zekasının yaratıcılığını ve düşünce gücünü gerektiren zorluklara çözüm bulmak için vakit ayıramazlar.

21. yüzyılda yeni teknolojiler, sosyal medya ve akıllı telefonlar "dijital sağlık" başlığı altında statükoya meydan okumaya başladı. Herhangi bir tıbbi çalışma, bilgi veya teknoloji hastanın ulaşabileceği kolaylıktadır. Hastalar bakımlarında aktif rol almak istiyorlar. Doktor-hasta ilişkisi, doktorların dikkatini, empatisini ve yaratıcılığını daha çok gerektiren eşit seviyede bir işbirliği haline geliyor.

Avantajlar açıktır. Yeni teknolojilerle güçlendirilen doktorlar ve hastalar arasındaki işbirliği, sağlık hizmetinin odağını tedaviden önlemeye kaydırarak daha verimli, daha ucuz ve daha erişilebilir hale getirecektir. Hastalar ve doktorlar zamanında tıbbi sorunları fark ederse doktorların gereksiz yükü bakım masraflarının yanında düşecektir. Bir hastalığı tedavi etmektense önlemek her zaman daha ucuzdur.

Bu vizyona ulaşmak için, sağlıkta otomasyon kaçınılmazdır.

Yapay zeka, 3D baskı ve robot sistemleri sağlık hizmetinin yapısını değiştirmede önemli bir rol oynamaktadır.

Yapay zekanın gücünü gösteren IBM Watson, onkologlar için kanıta dayalı milyonlarca tıbbi çalışmaya bağlı olarak tedavi seçenekleri sunabilen bir program başlattı.

Yapay zekanın umut verici bir başka kullanımı, ilaçların daha hızlı gelişmesidir. Klinik araştırmalarda kullanılan geleneksel ilaç keşfi on yıldan fazla sürebilir ve deneme yanılma denemelerinde milyarlarca dolara mal olur. Atomwise şirketi, Ebola enfeksiyonunu önemli ölçüde azaltmak için şirketin yapay zeka teknolojisi tarafından öngörülen iki ilaç buldu. Genellikle aylar ya da yıllar almış olacak bu analiz, bir günden daha kısa sürede tamamlandı.

Robotik sağlık bakım otomasyonunda önemli bir rol oynayacak ve sağlık çalışanlarının iş yükünü azaltmasına ve hastalara daha fazla odaklanmasına izin verecektir. InTouch Health, uzaktaki bölgelerdeki hastalara, telemedikal robotlar aracılığıyla inme, kardiyovasküler ve yanma hizmetleri için yüksek kaliteli acil konsültasyonlara erişim olanağı sağlıyor. Otomatik tıbbi dronlar, yol koşullarının bir ambulansa uygun olmadığı acil durumlarda ekipman ve ilaç sağlayabilir.

Hastane kaynaklı enfeksiyonlar önde gelen ölüm nedenleri arasındadır. Teksas merkezli Xenex, bir sağlık kuruluşundaki herhangi bir alanı birkaç dakika içinde dezenfekte etmek için UV ışığı kullanan benzersiz bir robot üretiyor. Enfeksiyon vaka sayısını % 70 azaltmayı başardılar.

3D baskı ile ilgili olarak, Organovo, 3D baskı ile üretilmiş karaciğerinin 40 günden fazla çalışabileceğini açıkladı. Sanayi uzmanları, on yıl içinde karaciğer, deri ve böbrek gibi organları üretebileceğimizi tahmin etmektedir. Dünya çapında yüz binlerce insan bir organ bağışını bekliyor. Böyle bir teknoloji hayatlarını değiştirebilir.

2016'da, FDA, 3D yazıcılar tarafından yapılan bir epilepsi ilacını onayladı. Güçlendirilmiş ilaç, ortalama haplardan daha hızlı çözülmesini sağlamak için tabaka halinde üretilmektedir. Bu teknik, gerçekten kişiye özel ilaç çağını getirir.

Bununla birlikte, bunlar, hükümetin rolü değişmiyorsa, hastaların yaşamlarını etkilemeyecek özel trendlerdir.

Çünkü teknoloji kendisi çözüm değildir. Hiçbir giyilebilir sağlık izleyicisi, tıbbi robot veya yapay zeka bizi daha sağlıklı yapmaz. Yalnızca kendimiz yararlı teknolojilerin yardımıyla yaşam biçimimizi değiştirebiliriz. Otomasyona, hem hasta hem de doktor tarafında ihtiyacımız var. İyi düzenlemeler bunun benimsenmesini kolaylaştırabilir.

2017'de milyonlarca İngiliz hasta, diyabet ve kalp hastalığı gibi durumları yönetmelerine yardımcı olmak için Ulusal Sağlık Servisi'nden (NHS) bağımsız cihazlar ve uygulamalar alacak. Dahası, NHS, sağlık uzmanlarını, hem sağlığın geliştirilmesine hem de tedavi masraflarından tasarruf etmeye yardımcı olan teknolojileri benimsemeye çağırdı.

Sağlık sigortacılığında yeniliği memnuniyetle karşılayan ve hastaları güçlendirmek isteyen bir hükümetin, değişimin eski statükoya etkili bir şekilde rehberlik edebileceğine sıkı bir şekilde inanırım. Anahtar, nihayetinde doktor-hasta ilişkisinin en değerli kısmı olan insan dokunuşunun sağlık hizmetinin özü haline gelmesi için otomasyonu uygulamaya koymaktır. Böylece doktorlar hastalarına zaman ayırabilirler.

Dr. Bertalan Mesko
Medikal Futurist

Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Diğer Yazılar

En İyi Hastanelerden Haberiniz Olsun
Ücretsiz Üye Olun! Veya
Tekrar Hoşgeldin!
Üye değilseniz Veya