Yapay Zeka Sağlık Sektörünü Nasıl Etkileyecek?

07 Nisan 2017
1513 Görüntülenme
makale başlık

Belki de tıp, modern teknolojiden en çok yararlanan alanlardan biridir. Artık yapay zeka çağındayız. Peki yapay zeka sağlık sektörünü nasıl etkileyecek?

21. yüzyılda potansiyel yapay zekaya (A.I.) baktığınızda, tıp alanı en parlak alanlardan biridir. Yapay zeka için önemli fırsatlar var. Sağlık hizmetleri açısından büyük fark yaratan, maliyetleri düşüren ve kolaylık sağlayan bir teknolojidir.

Sorun şu ki, bu heyecan verici ihtimallerle birlikte, bilinmeyene karşı aşırı miktarda korku ve korku var.

Elimizde ne var?

İnsanlar otomasyon ve yapay zekadan bahsetmeyi sever fakat tereddütleri var. Özellikle de ilaç gibi kişisel ve önemli olan bir şey söz konusu olduğunda. Gerçekten vücudunuz ya da sağlık bakım ihtiyaçlarınız için çalışan yapay bir zeka ister misiniz? (Bu, varsayımsal bir soru değil, bu arada)

Bu noktaya kadar, yapay zekanın sağlık sektöründe neler yapabileceğine dair küçük bir bakış açısı getirdik. Ancak biz daha büyük bir şeyin kenarındayız. Üç, beş veya 10 yılda yapay zeka modern tıpta çok daha büyük bir role sahip olacak.

Peki riskler ve ödüller nelerdir? Birkaç farklı uygulamaya göz atalım.

1. Teletıp

Ülke genelindeki doktorlara veya sağlık yöneticilerine önümüzdeki yıllar için en çok heyecan duydukları gelişmenin ne olduğunu sorduğumuzda, çoğu teletıp kavramını ortaya çıkaracaktır.

Tele sağlık olarak da bilinen teletıp, uzun vadeli sağlık gereksinimlerine sahip kişilerin, evden canlı olarak hastaya özel izleme yapılabilmesi ve uzaktan muayene olması için tasarlanmıştır. Umarım gelişen teknoloji ve yapay zeka araçları ve platformları ile, doktorların uzaktan hastalarına yardımcı olmaları ve daha fazla konfor ve rahatlık sağlamak mümkün olacak.

ESignLive'ın dijital imza teknolojisinde lider olan Michael Magrath "Bununla birlikte, evdeki bir hasta ile uzaktaki klinisyen arasındaki veri alış verişi, bankacılık ve finans gibi sektörler tarafından uygulanan çok basit güvenlik mekanizmalarından bile yoksun" diye açıklıyor.

Teletıpın gerçekten başarılı olması için, sağlam hasta doğrulama önlemlerinin uygulanması ve HIPAA düzenlemelerine uyması gerekecektir. Bu kesinlikle yapılabilir ancak gelişmesi gereken çok nokta var.

2. Tedavi planlaması

Yapay zeka için bir başka heyecan verici potansiyel teknoloji de, özellikle kanser ve diğer ciddi hastalıklarla ilgili olduğu için, tedavi planlamasıyla ilgidir. IBM'in Watson, geçenlerde klinisyenlere en zor vakalarda kanıta dayalı tedavi seçeneklerini sunmayı amaçlayan bir program başlattı.

Tıbbi Fütürist olarak bilinen Dr. Bertalan Mesko: "Watson for Oncology, yapısal ve yapılandırılmamış verilerin anlamını ve bağlamını klinik notlarda ve raporlarda taramak için gelişmiş bir kabiliyete sahiptir ve bu da bir tedavi yolu seçmek için kritik olabilir. Ardından, hastanın dosyasındaki özellikleri, klinik uzmanlıkla, harici araştırma ve verilere birleştirerek, bir hasta için olası tedavi planlarını belirledi."

Bunun gibi programlarla ilgili heyecan verici şey doktorların ve hastaların artık daha fazla seçeneğe erişebilmeleridir. Sonuç, (umarım) daha iyi karar verme ve üstün sağlık hizmetleridir.

3. Hastaların izlenmesi

Siz bu yazıyı okurken yapay zeka halihazırda taburcu olduktan sonra birçok doktorun hastalarına daha iyi bakım yapmalarına yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Önde gelen platformlardan biri, Sense.ly'nin teletıp platformuyla bağlantılı olarak, klinisyenlerin karşılaştığı yükü hafifletmek için kullanılan MindMeld'tir.

Sağlık teknolojisi uzmanı Jasmine Pennic, "MindMeld ve Sense.ly, sağlık sektörü için özelleştirilmiş sanal asistan uygulamaları oluşturmak için yapay zekadaki en son gelişmeleri kullanıyor" dedi. "MindMeld'in platformu yenilikçi yapay zeka teknolojisini kullanıyor ve sağlık uzmanlarının tıbbi uzmanlığa her gün 24 saat erişmesine yardımcı oluyor ve ödüllü Sense.ly çözümüyle birleşince, klinisyenler tarafından normalde verilen en yaygın hasta servislerini otomatik hale getirebilir."

Ancak bu sadece buzdağının görünen ucu. ABD'de sağlık hizmetlerine harcanan trilyonlarca doların sağlıklı bir yüzdesi, aynı yönetilmeyen kronik koşullara sürekli olarak geri dönen insanlar için harcanmaktadır. Sağlık yöneticileri, bu hastaların uzaktan izlenmesine olanak tanıyan bir sistem kullanarak, diğer hastaların akut ihtiyaçlarına odaklanmak için zamanlarını ayırabilirler.

Yapay zeka insanların katılımı ve etkileşiminin yerini tutmaz ancak kesinlikle doğru yönde atılmış bir adımdır. Otomasyon ve katılım arasındaki denge önemlidir ancak bunlar gibi araçlar, sağlık hizmetlerinde ilerlemeye başlamada çok önemli bir rol oynamalıdır.

Heyecan ve korkuyla tanımlanan gelecek

Yapay zekayı ve devamında gelen potansiyel uygulamaları incelerken geleceğe dair heyecanlanmamak imkansızdır. Ancak, gelen bu değişiklikleri sağlıklı bir korku olmadan öngörmek de zor. Her iki duygu da tamamen normaldir ve açıkçası endüstrideki kişiler ne bekleyeceklerini bilmemektedir.

En önemlisi, sağlık yöneticilerinin, hekimlerinin ve hastaların hepsinin uyanık ve açık sözlü olmasıdır. Bundan sonraki yıllarda güvenli ilerlemenin yapılmasının tek yolu budur.

Kaynak: http://www.computerworld.com/article/3186445/artificial-intelligence/ai-in-healthcare-risks-abound-but-so-do-rewards.html

Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Diğer Yazılar

En İyi Hastanelerden Haberiniz Olsun
Ücretsiz Üye Olun! Veya
Tekrar Hoşgeldin!
Üye değilseniz Veya