Beyniniz İçin Faydalı 7 Egzersiz

01 Haziran 2017
1600 Görüntülenme
makale başlık

Beyninizin şekil almasını sağlamak, hafızanızı arttırmak, yeni sinapslar oluşturmak ve muhtemelen Alzheimer hastalığı gibi hastalıkların başlamasını geciktirmeye yardımcı olmak gibi yaşam boyu faydalı olan faydalara sahiptir. Daha da iyi bir haber ise, fitness rutininize beyin egzersizi eklemenin oldukça basit olabileceğidir. Günlük aktivitelerinizden birkaçını değiştirerek ve çeşitli zihinsel güç arttırıcıları bir araya getirerek, beyininizi sağlıklı tutun. Yenilik ve zorluk içeren beyin egzersizleri yapın.

1. Yürüyüş

En çok önerilen beyin egzersizi fiziksel aktivitedir. Vücudunuzun hareket etmesi kanınıza ve oksijene beyninize akar. Bu, nöronları birbirine bağlayan sinapsları güçlendirir ve tüm hayatınız boyunca beyninizi sağlıklı tutmaya devam eder. Yürüme, neredeyse herkesin herhangi bir hızda yapabileceği düşük etkili bir kardiyo rutini. Haftada 3-5 gün, günde sadece 30 dakika, zihninizi enerjilendirecek ve stres ve kaygı azaltmaya yardımcı olacaktır. Arkadaş edinin ve beyine ekstra fayda sağlayan sohbet ve insan bağlantısını artırın.

2. Dinleme

İşte size, hafızanızı eğitmenin kolay bir yolu: kulaklarınızla ve zihninizle daha fazlasını dinleyin. Ayrıntılara dikkat etmek ve bunları daha sonra hatırlamaya çalışmak, bütün gün yapabileceğiniz harika hafıza eğitimidir. Yürürken çevrenizdeki dünyaya dikkat edin. Ne duyuyorsun? Hangi kokuları alıyorsun? Yürürken neler hissediyorsunuz? Komşularınızın evleri ve çiçekleri hangi renklerde? Gerçekten tüm ayrıntılara dikkat edin. Ardından, günün ilerleyen saatlerinde yürüyüşünüzü kafanızda tekrar canlandırın ya da daha iyisi bunu bir arkadaşınıza anlatın.

3. Hızlanın

Yaşlandıkça beynınizin de yavaşlamasına gerek yok. Beyninizi daha hızlı zihinsel ve fiziksel tepkiler için eğitebilirsiniz. Tenis, masa tenisi gibi fiziksel aktiviteler, göz-el koordinasyonunuzu ve tepki sürenizi artıracak, aynı zamanda beyne özel becerileri ve teknikleri hatırlamak için mücadele edecektir.

4. Okuma ve Yazma

Sudoku ve benzer diğer bulmacalar kesinlikle eğlenceli, ancak mutlaka en iyi beyin egzersizleri değildir. Bir süre sonra mantıklarıın çözersiniz ve zihniniz daha az zorlanır. Öte yandan, okuma ve yazma beyninizi yeni yollarla devreye sokar, çünkü yeni bilgiler öğrenir veya yaratırsınız.. Hikayeler beyiniz için çok heyecan vericidir. Hatıralar, kurmaca, cinayet gizemleri veya zihninizi şaşırtan ve ilgilendiren hikayeler okuyun. Veya bir günlük tutarak kendi hikayenizi yazın!

5. Sağlıklı Beslenme

Besleyici yiyecekler yemek beyniniz için harika. Sağlıklı beslenmenin tüm bedenimize faydası olduğu bilgisi sizin için yeni bir haber olmayabilir ancak iyi bir hatırlatmadır. Bazı çalışmalar, yeşil, yapraklı sebzelerin zihinsel düşüşün azaltılmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Somon ve diğer deniz ürünlerinde bulunan omega-3 yağ asitleri gibi sağlıklı yağların da beynin yararına olduğu düşünülmektedir. Sebzeler, balıklar, sağlıklı yağlar ve sınırlı miktarda karbonhidrattan oluşan güzel bir beslenme, aklınızı vücudunuzun geri kalan kısmı kadar sağlıklı tutacaktır.

6. Yeni Şeyler Öğrenme

Yeni becerilerin öğrenilmesi, beyin egzersizlerinin hem yeni hem de zorlayıcı kategorilerine uyar. Yabancı dili öğrenmek veya müzik aleti çalmayı öğrenmek, aslında gri bölgeyi harekete geçirir. Veya kelimeleri, bir şarkıyı veya şiiri ezberlemek gibi daha basit egzersizleri tercih edebilirsin. Yeni insanlarla tanışma, isimleri öğrenme fırsatı sunar. Her yeni biriyle tanıştığınızda, adlarını öğrenin ve onlara tekrarlayın. Onlarla ilgili ilginç bir gerçeği öğrenerek meydan okumayı artırın ve bunu kendi adlarına bağlamaya çalışın. Sonra her iki bilgiyi de bir sonraki görüşmenizde hatırlayıp hatırlayamayacağınızı test edin.

7. Sosyalleşin

Sonunda beyninizi doğru bir şekilde kullanabilmeniz için en eğlenceli faktöre geliyoruz: sosyal etkileşim. Araştırmalar, entelektüel olarak sosyal faaliyetleri harekete geçiren kişilerde Alzheimer hastalığının gelişme riskinin azaldığını gösteriyor. Bir kitap kulübüne veya gruba katılmayı düşünün. Arkadaşlarınızla ve ailenizle sohbet etmek bile sinapslarınızın ateşlenmesine ve zihninizin öğrenmesine yardımcı olur. Yeni ilişkiler kurmak ruhsalve zihinsel durumunuzu geliştirir.

Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Diğer Yazılar

En İyi Hastanelerden Haberiniz Olsun
Ücretsiz Üye Olun! Veya
Tekrar Hoşgeldin!
Üye değilseniz Veya