D Vitamini Migreni İyileştirebilir mi?

20 Haziran 2017
1672 Görüntülenme
makale başlık

Bir migrenin ortasındayken, güneşin parlak ışığı acı verici olabilir. Ancak güneşten düzenli olarak saklanmak baş ağrısının gelişimine katkıda bulunabilir. D vitamini (vücudunuz güneş ışığına maruz kaldığında üretir) seviyeniz düşük olduğunda, migrene ve diğer baş ağrılarına neden olduğu tesbit edilmiştir.

Kemiklerden Daha Fazlasını Etkiler

Bir zamanlar, düşük D vitamini seviyelerinin sadece kemikleri zayıflatan bir hastalık olan raşitizasyonuna neden olduğu düşünülüyordu. Artan kanıtlar, düşük seviyelerin beyin dahil olmak üzere vücudun hemen hemen her sistemini etkilediğini gösteriyor.

Düşük D vitamininin migrene neden olduğunu kanıtlayan araştırmalar devam etmekle birlikte, son yıllardaki bazı araştırmalar bağlantıyı biraz daha aydınlattı. Amerikan Başağrısı Derneği toplantısında sunulan bir raporda, migren hastalarının % 40'ında düşük D vitamini seviyesine sahip oldukları bulundu. Eksikliği olanlarda da migren gelişti.

Sorunu Başta Aramak

Journal of Headache Pain Dergisinde yayınlanan bir başka çalışmada, yüksek bölgelerde migrenin daha sık görüldüğünü gösteriyor. Bu gerçek ve mevsime göre migren ağrısı örneği, güneşe maruz kalmanın azaldığı ve D vitaminini düzeyinin düştüğü yerlerde baş ağrısı olduğunu göstermektedir.

Bilim adamları kısa süre önce birkaç beyin bölgesinin (bazı baş ağrısı rahatsızlıklarında görülen hipotalamus da dahil olmak üzere) D vitamini için reseptörlere ve vücudunuzun kullanabileceği bir şekle dönüştürmeye yardımcı enzimlere sahip olduğunu keşfetti. Bu, bu canlı besin maddesinin az olmasının neden baş ağrısına neden olabileceğini açıklar.

Dernek neden-sonuç olduğu kanıtlanırsa, D vitamini takviyeleri migreni olan insanlar için başka bir tedavi seçeneği haline gelebilir. Aslında, bir araştırmacı D vitamini ve kalsiyum takviyeleri ile kronik migren geçiren iki postmenopozal kadını başarıyla tedavi etti. Açıkçası, daha geniş bir klinik araştırma bu teoriyi doğrulayabilir.

Sağlık Kontrolü Önemli

Eğer kronik migrenden şikayetçiyseniz, D vitamini seviyeniz hakkında doktorunuzla konuşun. 25-hidroksivitamin D düzeylerini belirlemek için kan testi önerebilir. Eğer 20 ng / ml'den azına sahipseniz, yetersiz demektir. 20 ila 30 ng / ml düzeyleri biraz düşüktür ve normal aralık 30 ila 74 ng / ml'dir.

Güneş kremi kullanır veya koruyucu kıyafetler giyerseniz veya güneşe yeterli miktarda çıkmazsanız, vücudumuzun yeterli D vitamini üretmesi zor olabilir. Gençler ve yetişkinler için günlük 600 IU D vitamini tavsiye edilmektedir. Süt, mantar ve somon ve ton balığı gibi yağlı balıklar D vitamini yönünden zengindir. D Vitamini seviyeniz düşükse, doktorunuz bir D vitamini takviyesi önerebilir.

Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Diğer Yazılar

En İyi Hastanelerden Haberiniz Olsun
Ücretsiz Üye Olun! Veya
Tekrar Hoşgeldin!
Üye değilseniz Veya