Gıda Alerjileri Hakkında

30 Mayıs 2017
1316 Görüntülenme
makale başlık

Bir gıda alerjisi, vücudun zararsız bir gıda proteinini tehlikeli olarak tanımladığı ve antikor oluşturarak savaştığı, alerjik bir reaksiyon başlattığı bir bağışıklık sistemi tepkisidir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yaklaşık 15 milyon insanın gıda alerjisi var. En çok çocuklar etkileniyor. Gıda alerjisi vakaları ve buna bağlı olarak maliyetleri artmaktadır. Çocukların gıda alerjileri yılda yaklaşık 25 milyar dolara mal oluyor ve bu da birçok sağlık kuruluşunu para ve yaşam tasarrufu umuduyla yaşamı tehdit eden bu durumla ilgili araştırmaları artırmaya itti.

Gıda alerjileri için herhangi bir tedavi yoktur.

Gıda alerjileri çoğunlukla anafilaksiye, nefes darlığı, tansiyon düşürme ve boğazda şişme gibi ciddi hayatı tehdit eden bir reaksiyona neden olur. ABD'de her yıl gıdaya anafilaktik reaksiyonlar yaklaşık 30.000 acil servis ziyareti ve 150 ölüme neden olur. Ne yazık ki, bu tehlikeli gıda alerjilerine karşı bir tedavi mevcut değil. Sizin veya çocuğunuzun bir gıda alerjisi yaşayabileceğini düşünüyorsanız,izlemeniz gereken belirtiler, önemli gıda alerjisi olguları ve alerjik reaksiyon durumunda yapılması gerekenler konusunda doktorunuzla konuşun. Görüşmeniz bir hayat kurtarabilir.

8 gıda, gıda reaksiyonlarının % 90'ına neden olur.

Alerjik reaksiyonlara neden olan 160'dan fazla gıda olmasına rağmen, sadece 8 tanesi en yaygın gıda allerjenleri olarak tanımlanmaktadır. Deniz yosunu ve yer fıstığı alerjileri en yaygın olarak listenin başında gelir. Listede balık, kabuklu deniz kabuğu, yer fıstığı, süt, yumurta, ağaç fıstığı, buğday ve soya fasulyesi yer alıyor.

Gıda alerjileri gıda intoleranslarından farklıdır.

Gıda alerjilerinin tehlikeleriyle ilgili bu konuşmadan sonra, alerji ve hoşgörüsüzlük arasındaki farkı bilmek önemlidir. Gerçek gıda alerjileri, şiddetli ve yaşamı tehdit eden çeşitli semptomlara neden olur. Allerjik belirtiler, kurdeşen, kızarıklık, ağızda şişme ve kusma ile nefes darlığına, boğazda şişme ve bilinç kaybına kadar değişir. Gıda intoleransı hayatı tehdit edici nitelikte değildir ve gaz, şişkinlik ve mide bulantısı gibi daha hafif sindirim problemlerine neden olur. Farkı bilmek önemlidir. Bu sayede, alerjik bir reaksiyon geçirirseniz hızlı bir şekilde tıbbi yardım alabilirsiniz.

Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Diğer Yazılar

En İyi Hastanelerden Haberiniz Olsun
Ücretsiz Üye Olun! Veya
Tekrar Hoşgeldin!
Üye değilseniz Veya