Hamilelik Hakkında 5 Gerçek

23 Mayıs 2017
1251 Görüntülenme
makale başlık

Yeni hamilelerin sadece yiyeceklere karşı arzuları olmaz. Ayrıca yararlı gebelik ipuçları ve hamilelik hakkında bilmeleri gereken herşey hakkında doyumsuz bir iştahları vardır. Bunlar gebelik hakkındaki henüz duymadığınız az sayıdaki büyüleyici bilgilerden bazıları olabilir.

1.Kadınlar ilk bebekleri için daha uzun bekliyorlar.

1970'de ilk kez anne olanların yaş ortalaması 21.4 idi. Ancak son kırk yılda, ilk kez anne olanların yaş ortalamasında sürekli bir artış oldu. Bunun nedeni kısmen bebek sahibi olan gençlerin sayısının azalması değil, aynı zamanda 30 yaş üstü kadınlar arasında ilk doğumların artmasıdır. Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi'nin yayınladığı yeni bir rapora göre, 2000'den 2014'e kadar ilk kez doğum yapan 30-34 yaş aralığında kadınlarda % 28, 35 yaş ve üstü kadınlarda % 23 oranında artış oldu.

2.Gebelik gözlerinizi etkileyebilir.

Hamile kadınlar kısa sürede vücutlarının her türlü değişikliğe uğrayacağını keşfederler. Ancak daha az bilinen bir belirti gözler üzerindeki etkidir. Birçok kadın, korneada sıvı kaymaları nedeniyle gebelik sırasında geri döndürülebilir görsel değişiklikler yaşar. Bu refraktif değişikliklere neden olabilir. Bu da bulanık görme veya kontakt lenslere karşı toleranssızlığa neden olabilir. Gözlerinizle ilgili herhangi bir probleminiz varsa, doktorunuza bildirin.

3.Doktorlar hamile kadınların balık yemelerini istiyorlar.

Kaçınılması gereken şeyler de dahil olmak üzere gebelikte yeme ipuçları listesi sonsuz gibi görünüyor. Ancak balıklardaki civa düzeyleri ile ilgili daha önceki endişelere rağmen, FDA hamile, emziren veya gebe kalmayı planlayan kadınların, bebeğin gelişimi için yaşamsal besin maddeleri nedeniyle daha fazla balık yemelerini öneriyor. Doğru balık seçimi ve nereden geldiği hala önemlidir. Karides, düşük civa seviyelerinden ötürü mükemmel bir seçimdir (ancak tamamen pişirildiğinden emin olun). Doktorunuza diğer sağlıklı deniz ürünleri seçenekleri konusunda bilgi isteyin.

4.Evde beslediğiniz hayvanınız sağlığınız için tehlikeli olabilir.

Toksoplazmoz'a (çoğu zaman kediler tarafından taşınan bir enfeksiyon) dikkat etmeniz ve kedi kumunu bir başkasının değiştirmesi gerektiğini duymuş olabilirsiniz. Ancak diğer ev hayvanları hamile kadınlar için potansiyel olarak zararlı olabilir. Hamsterler ciddi doğum kusurlarına ve düşüklere neden olabilen lenfositik choriomeningitis (ayrıca LCMV olarak da adlandırılır) adlı bir virüsü taşıyabilir. Ve sürüngenler salmonelloz veya salmonella enfeksiyonuna neden olan mikropları taşıyabilir. Bu hayvanları hamilelik döneminizde bir başkasından sizin için bakmasını isteyin ve bu hayvanlarla veya onların pislikleriyle temasa girerseniz ellerinizi sabun ve su ile yıkayın.

5.Cinsellik erken doğum doğum riskinizi azaltabilir.

Hamileliğin sonlarında cinsel ilişkide bulunmanın, erken doğum riskini arttırdığı yönünde bir efsane vardır. 29 ile 36 haftalık gebelik döneminde bu riskin artttığını gösteren bir kanıt yok aksine bir araştırma, gebeliğin son dönemlerinde orgazm olan kadınların aslında erken doğum yapma riskinin daha az olduğunu ortaya koydu. Elbette, gebeliğin son dönemlerinde bazı kadınların enerjileri veya seks isteği yoktur. Ancak kendinizi iyi hissediyorsanız, bebeğiniz için çok güvenlidir ve büyük gün gelmeden eşinize daha çok bağlanmak için harika bir yoldur.

Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Diğer Yazılar

En İyi Hastanelerden Haberiniz Olsun
Ücretsiz Üye Olun! Veya
Tekrar Hoşgeldin!
Üye değilseniz Veya