Kadınlar İçin 5 Ortak Cilt Sorunu

24 Mayıs 2017
1103 Görüntülenme
makale başlık

Erkeklerin ve kadınların sahip oldukları cilt koşullarının çoğu aynı olabilir. Ancak bu koşullar bazen kadınları farklı şekilde etkilerler. Yaşam tarzı ve çevresel faktörler bunda rol oynayabilir. Kadınlar ayrıca cildi etkileyebilecek bağışıklık sistemi hastalıkları için daha büyük risk altındadır. Hormonlar ve cinsiyetler arasındaki üreme farklılıkları kısmen bu durumun nedeni olabilir. İşte kadın ciltleri için problem oluşturan birkaç durum.

1. Melanoma

Melanom cilt kanserinin en tehlikeli halidir. Yaşınızla birlikte riskiniz artar. Ancak, şu sıralar genç yetişkinler, özellikle de genç kadınlar arasında en sık rastlanan kanserlerden biri. Solaryum kullanmak nedenlerden biri olabilir. Kızlar ve genç kadınlar, solaryumu genç erkeklerden daha sık kullanırlar. Bu cilt kanseri riskini arttırır. Melanoma büyümeleri genellikle bir erkeğin göğüs ve sırtı üzerinde görülür. Kadınlar için melanom genellikle bacaklarda görülür.

2. Sedef hastalığı

Herkes sedef hastalığına (kırmızı, pullu cilt lekeleri olan bir otoimmün hastalık) yakalanabilir. Hayatta belirli zamanlarda kadınlarda sıklıkla gelişir veya yayılır. Örneğin, sedef hastalığı ergenlik dönemindeki kızlar için ve doğum yapmış veya menopoz döneminde olan kadınlar için daha da kötüleşir. Bunun içinde hormonal salınımlar rol oynayabilir. Stres yaşadığınızda daha da kötüye gitmesi olasıdır. İronik olarak, çekici görünmesi için baskı hisseden sedef hastalığı olan kadınlarda kötüleşme riski artabilir.

3. Cilt çatlakları

İlk olarak çatlaklar deride çok sığ çizgiler olarak görebilir ve cildin farklı bir dokusu olabilir. Cilt kısa sürede gerildiğinde bu izler oluşabilir. Kollajen üretimine müdahale eden koşullar da bu izlere neden olabilir. Çatlaklar, gebelik sırasında veya ergenlik çağındaki erkek ve kız çocuklarda hızlı büyüme dönemlerinde sık görülür. Hızla kilo alan kişilerde bu çatlaklar oluşabilir. Tehlikeli değildirler ancak çirkin olabilirler. Bazıları zamanla kaybolabilir. İnatçı olanlar için kremler görünümlerini en aza indirgemeye yardımcı olabilir.

4. Rosacea

Rosacea sıklıkla orta çağda başlayan yaygın bir deri durumudur. Yüzün kızarmış ve sivilceli hale gelmesine neden olur. Cilt altında ağrılı büyüme oluşabilir. Kadınların, özellikle menopoz döneminde rozasea sorunu yaşamaları olasıdır. Doktorlar rosaceaya neyin sebep olduğundan emin değiller. Kolayca kızarıklık yapan ya da kolaylıkla genişleyen kan damarlarına sahip insanlarda görülme sıklığı daha fazladır. Ayrıca, menopoz sırasında sıcak basması rosacea belirtilerini tetikleyebilir veya kötüleşmesine neden olabilir.

5. Sivilce

Sivilceler kadınları erkeklerden daha fazla etkiler. 20'li yaşlarındaki kızlar arasında yaygın ancak 50'li yaşlardaki kadınlarda da sivilce görülebilir. Sivilce, ciltteki kıl follikülleri fazladan yağ ve ölü cilt hücreleriyle tıkanık olduğunda gelişir. Herkes için aynı tedavi uygulanmaz. Doğum kontrol hapları gibi hormon tedavileri yardımcı olabilir. Tedavi her kadına farklı yapılmalıdır. Menopozdan sonra, kadınların cildinde daha az yağ olabilir ve daha basit çözümlere ihtiyaç olabilir.

Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Diğer Yazılar

En İyi Hastanelerden Haberiniz Olsun
Ücretsiz Üye Olun! Veya
Tekrar Hoşgeldin!
Üye değilseniz Veya