Kafeinli Enerji Ürünlerinin Kalp Riskleri

18 Mayıs 2017
1162 Görüntülenme
makale başlık

Enerji ürünü pazarı, özellikle enerji içecekleri, milyar dolarlık bir endüstridir. Reklamverenler atiklik ve performansı artırmak ve kilo vermeye yardımcı olmak için bu ürünleri tanıtmaktadır. Ana hedef ve en yüksek tüketiciler gençler ve genç yetişkinlerdir. Enerji ürünleri konvansiyonel gıda ürünleri veya diyet takviyeleri olarak satıldığından, çoğu insan güvenli olduklarını varsayıyor. Bununla birlikte, 2012 Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) raporu, bu ürünlerle ilgili olası bazı güvenlik sorunlarını vurguluyor.

Kafein çoğu enerji ürününde ana madde.

Ortalama yetişkin günlük 200 mg kafein tüketir. Bu, yaklaşık iki fincan kahve ya da dört şişe gazlı içecekteki miktardır. Buna karşılık, bazı enerji içecekleri 200 mg veya daha fazla kafein içerebilir. Birçok uzmanın yetişkinler için güvenli olduğunu düşündüğü 400 mg dozuna nasıl hızlı bir şekilde ulaşabileceğinizi görmek kolaydır.

Konuyu daha da karmaşık hale getirmek için, FDA, enerji içeceklerinde veya diğer ürünlerdeki kafein miktarını etikette belirtmeyi zorunlu kılmaz. Eklenmiş bir bileşen olduğunda sadece kafeini listelemek için ürünler gereklidir. Kafein genellikle guarana gibi insanların tanımayabileceği doğal içeriklerde saklanır.

Kafein uyarıcıdır.

Birçok kişi bunu bilmese de, kafein bir ilaçtır. Sinir sistemini uyarır ki bu da zihinsel ve fiziksel etkilerini açıklar . Bazıları kafeinin etkilerine karşı çok hassastır, bazıları ise daha alışıktır. Kafeinin yan etkileri sinirlilik ve uykusuzluk içerebilir. Aynı zamanda kalbinizi de etkileyebilir ve aşağıdakiler gibi sorunlara neden olabilir:

  • Hızlı kalp atış hızı
  • Kalp çarpıntısı
  • Kalp ritmi sorunları
  • Artan kan basıncı


Bu yan etkiler her tür kalp rahatsızlığı veya kusuru olan kişiler için özellikle tehlikeli olabilir. Bazen kişiler bir sorun ortaya çıkana kadar kalp rahatsızlığının farkında değildirler. Bu, gençler ve genç yetişkinler için bile geçerlidir.

Herhangi bir ilaç gibi, çok fazla kafein tüketilmesi tehlikeli ve hatta ölümcül olabilir. Enerji içeceği ile ilgili 2012 FDA raporunda, ER ziyaretleri, hastaneye yatışlar ve kalp ile ilgili problemlerden ölenler bulunmaktadır. Bu problemler arasında göğüs ağrısı, düzensiz kalp hızı, hayati tehlike yaratan aritmiler, kalp krizi ve kalp durması yer alıyordu. Rapor neden ve sonuç kanıtlamasa da, enerji içeceklerinin yan etkileri ve bu ürünlerin güvenliği konusunda ciddi kaygılar uyandırıyor.

Kafeinli enerji ürünlerinin güvenli bir şekilde tüketilmesi için bilinçlendirme önemlidir.

İşin özü enerji içeceklerinde çok fazla kafein vardır. Hangi marka olduğu önemli değil. Yetişkinler için günde 400 mg kabul edilen güvenli dozu aşmayın. Düzenli bir kafein tüketici değilseniz, güvenli dozunuzun bundan daha düşük olabileceğini unutmayın. İnsanlar kafein için düzenli kullanıma tolerans geliştirmeye eğilimlidirler.

Bazen enerji içeceği zarar vermez. Ancak, kafeinin kan düzeylerini hızla artıracağından hızlı bir şekilde içmekten kaçının. Ayrıca, enerji içeceklerini diğer kafein, alkol veya uyarıcı reçeteli ilaçlarla birlikte kullanmayın.

Enerji içecekleri çocuklar için güvenli değildir. Kafein miktarı onlar için güvenli dozu aşıyor. Buna ek olarak, kafein, kalpleri ve sinir sistemleri hala gelişmekte olduğundan çocuklarda sorunlara neden olabilir.

Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Diğer Yazılar

En İyi Hastanelerden Haberiniz Olsun
Ücretsiz Üye Olun! Veya
Tekrar Hoşgeldin!
Üye değilseniz Veya