Kalp Krizi Sonrası Kaçınılması Gereken Gıdalar

26 Mayıs 2017
1071 Görüntülenme
makale başlık

Eğer kalp sağlığını iyileştirmek için yaşam tarzı değişiklikleri yaparsa bir çok kişi kalp krizini atlatabilir. Kalp dostu bir beslenme vücudunuzu iyi durumda tutmak ve gelecekteki kalp krizlerini önlemenin en iyi yollarından biridir. Genel olarak, doymuş yağ, şeker ve sodyum alımını azaltmanız gerekir. Doktorunuz ya da beslenme uzmanınız, kalp krizi sonrasında beslenmenize ilişkin belirli kurallar konusunda size yardımcı olabilir. Başlamak için, kaçınılması gereken en iyi gıdaların bir listesi:

1. Kızarmış Gıdalar

Kalp krizinden sonra kan kolesterolünüzü azaltmak, gelecekteki kalp krizi veya inme riskinizi azaltmak için en iyi yöntemlerden biridir. Doymuş ve trans yağlar arterlerinizde yüksek kan kolesterolüne ve plak oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle kızarmış gıdaları diyetinizden kesmek akıllıca olacaktır. Çoğu restoran yiyeceklerini doymuş yağ içeren yağlarla kızartır. Alternatif olarak, zeytin yağı gibi daha sağlıklı yağlar kullanarak kızartmayı deneyin veya en sevdiğiniz yiyecekleri evde kızartın.

2. Sosisli sandviç, sucuk ve diğer işlenmiş etler

Sosis, sucuk vb. işlenmiş etler, yoğun miktarda sodyum ve nitrat içerir. Bu kan basıncınızı ve kalp krizi riskinizi arttırabilir. Yüksek tansiyon özellikle tehlikelidir çünkü genellikle herhangi bir belirtisi yoktur. Kan basıncını kontrol etmedikçe normalden yüksek olduğunu anlayamazsın. Öğle yemeğinde sosisli sandviç yerine, tavuk göğsü sandviçini tercih edin.

3. Şekerli Hazır Gıdalar

Kalp dostu bir beslenme tatlıları sınırlar çünkü sıklıkla kan kolesterolünüzü yükselten doymuş yağlar ve kan şekeri seviyenizi yükselten rafine edilmiş şeker içerir. İşlenmiş tatlılar ayrıca, şekerli bir atıştırmada normalde beklemediğiniz sodyum içerebilir. Tatlı yerine taze meyveleri tercih edin ya da tatlılarınızı ve pastalarınızı evde kendiniz yapın. Böylece doğal şeker ve tam tahıllar gibi sağlıklı ürünleri seçebilirsiniz.

4. Kuruyemişler ve Atıştırmalıklar

Kalp rahatsızlığı için akıllı bir beslenme yapmak için, gıdalarınızdaki tuza dikkat etmeniz gerekir. Fındık, sizin için iyi yağlarla zengindir. Tuzlu kuruyemişler yerine fındık ve ceviz tercih edebilirsiniz. Aynı durum krakerler ve diğer lezzetli atıştırmalıklar için de geçerlidir. Ürünlerin etiketlerini okuyun ve ne kadar tuz içerdiklerini gözlemleyin. Tuzsuz veya düşük sodyumlu olanları tercih edin.

5. Sütlü Çikolata

Sütlü çikolataen kötü gıda değildir ancak kalp krizi sonrasında beslenmenizi iyileştirmeye çalışıyorsanız, bitter çikolata sizin için çok daha iyi. Sütlü çikolata bittere oranlar daha çok şeker ve yağ içerir. Bitter çikolata, kan basıncınızı düşürebilen ve iltihaplanmayı azaltabilen antioksidanlar ve flavonoidler ile doludur. En az % 60-70 kakao içeren bitter çikolata tercih edin.

6. Soslar

Soslar, beslenmenize rafine edilmiş şeker ve yağ ekleyen sinsi gıdalardır. Salata sosu ve ketçap tatlı görünmeyebilir ancak kan şekeri düzeylerini artırabilecek şeker içerirler. Kendi soslarınızı hazırlamak en iyisidir. Böylece malzemeleri kontrol edebilirsiniz. Ayrıca daha lezzetlidirler. Soslar genellikle doymuş ve trans yağlar ve yüksek yağlı süt ürünleri içerebilecek katı yağlar içerdiği için sınırlandırmanız gereken besinlerdir.

7. Şekerli İçecekler

Şekerli içecekler kan şekeri düzeyini arttırabilir ve damarlarınızda stres yaratarak kalp problemleri riskini artırır. Gazlı içecekleri kesin ve beslenmenize daha fazla su ekleyin. Tatlı şeyleri özlüyorsanız, suyunuza çilek veya kivi ile ekleyin. Buzlu kahve ya da çay, biraz ekstra lezzet içeren bir içecek istediğinde daha sağlıklı seçeneklerdir. Fakat krema ve şeker kullanmayın!

8. Yağlı Kırmızı Et

Birçok uzman kırmızı eti kalp dostu bir gıda olarak görmez. Sorun şu ki, kırmızı et kolesterolünüzü artırabilecek ekstra yağ içerir. Eğer biftek seviyorsanız daha küçük bir porsiyon tercih edin ve mümkün olduğunda az yağlı olsun.

9. Çok Alkol

Alkol kan basıncınızı ve kan şekerinizi arttırarak atardamarlarınıza baskı uygulayabilir. Ayrıca, alkol içmek iradenizi zayıflatabilir ve sizi kalbiniz için iyi olmayan kötü yemek seçimlerini yapmaya yönlendirir. Alkol alımınızı, kadınlar için günde bir kadeh ve erkekler için günde iki kadeh ile sınırlı tutmaya çalışın.

Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Diğer Yazılar

En İyi Hastanelerden Haberiniz Olsun
Ücretsiz Üye Olun! Veya
Tekrar Hoşgeldin!
Üye değilseniz Veya