Neler Kabızlığa Neden Olur?

08 Haziran 2017
2041 Görüntülenme
makale başlık

Kabızlık, bir hastalık değildir, bir belirtidir. Düzensiz bağırsak hareketlerine neden olan bir şeyin işaretidir . Bazı insanlar için kabızlık, tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan irritabl bağırsak sendromunun bir işaretidir. Geçici semptomları olan diğer kişiler, kabızlık için basit ilaçlarla rahatlama bulabilirler. Üç günden daha uzun süre bağırsak sorununa sahipseniz kabız olduğunuz konusunda çoğu uzman hemfikir. İşte en yaygın dokuz sebep.

1. Beslenmeniz

Ne koyduğunuz neyin ortaya çıktığı üzerinde büyük etkiye sahiptir. Kötü bir beslenme muhtemelen kabızlığın önde gelen nedenidir. Düzenlilik için ihtiyacınız olan iki şey sıvı ve liftir. Aslında, her gün 25 ila 30 gram life ihtiyacınız var. İyi lif kaynakları arasında tahıllar, meyveler ve sebzeler bulunur. Sistemi sorun olan gıdalar rafine şekerler, hayvansal yağlar ve süt ürünleri içerir. Ayrıca her gün ortalama 2 litre suya ihtiyacınız var.

2. Zihniniz

Tuhaf gelebilir, ancak her gün bir bağırsak hareketi geçirmeniz gerektiğini düşünmek kabız hissetmenin önemli bir nedenidir. Doktorlar bunu "sahte kabızlık" olarak adlandırıyorlar. Bu günlük bağırsak hareketi hakkındaki yanlış inanç müshil ve enemaların aşırı kullanılmasına yol açtı. Müshillere bağımlı hale geldiğinizde onlardan kaynaklı sorun yaşamanız muhtemeldir. Gerçek şu ki bağırsaklarınızın bir iki gün çalışmaması zararlı değildir.

3. Rutininiz

Günlük rutininizdeki değişiklikler kabızlığın önemli bir nedenidir. Yediğiniz yiyeceklerdeki değişiklikler ve normalden daha az egzersiz yapmanız kabızlığa neden olabilir. Bir uçakta olduğu gibi uzun süren oturma da bu soruna katkıda bulunabilir. Dehidrasyon da rol oynamaktadır. Seyahat ederken kabızlığa genellikle neden olan tüm sebepler bunlar. Evinden farklı bir yerde tuvalete gitmekten hoşlanmıyorsan, bu da kabızlığa neden olabilir.

4. Çağrıyı Yoksaymak

Gitme isteğini gözardı etmek, kabızlığın büyük bir sebebidir. Bu özellikle çocuklar için geçerlidir. Zamanı geldiğinde, dinlemelisin. Herkesin her gün bir bağırsak hareketi olmayabilir ancak en azından her üç günde bir olmalı.

5. Gebelik

Hamile kadınların yaklaşık yarısı kabızlık çekiyor. Bir bebek büyüdükçe sindirim sistemine baskı yapar. Hamilelikten alınan demir takviyeleri ve hormonal değişiklikler de katkıda bulunur. En iyi ilaç, bol lif, sıvı ve egzersiz yapmaktır. Müshillerden kaçının. Uterin kasılmaları uyarabilirler. Bunun yerine lif takviyeleri denemek isteyebilirsiniz ancak takviyeleri almadan önce doktorunuza danışın.

6. Yaşınız

Yaşlı yetişkinler, genç erişkinlerden yaklaşık beş kat daha fazla sıkıntı çekerler. Sebepler çoktur ancak daha az faal olmak büyük bir problemdir. Bu, özellikle uzun süre yatak dinlenmesi gereken birisi için geçerlidir. Bazı yaşlılar iştahında bir düşüş yüzünden daha az yiyor. Ayrıca, işlenmiş, hazırlanması kolay gıdalara daha fazla bağımlı olabilirler. Yaşlılar, daha çok reçeteyle alınan ilaçları alır. Bunların çoğu kabızlığa katkıda bulunur. Kabızlık sorunu çıkarsa doktorunuzdan mevcut ilaçlarınızı gözden geçirmesini isteyin. Kabızcılığı önlemek için, yaşlıların genellikle daha fazla sıvı, daha fazla lif ve daha fazla faaliyete ihtiyaçları vardır.

7. İrritabl (Hassas) Bağırsak Sendromu (IBS)

IBS yaygın bir durumdur. Amerikalıların % 15'i bu sorunu yaşıyor. Karın ağrısı ve diyare belirtiler arasında bulunur ancak kabızlık IBS'de de önemli bir semptom olabilir. Bu semptomları en az üç ay boyunca ayda en az üç kez yaşıyorsanız, IBS'nin neden olup olmadığı konusunda doktorunuza danışın. Daha sonra IBS'niz varsa, üstesinden gelmeyi öğrenmek için doktorunuzla birlikte çalışın. Kaçınılması gereken gıdaları ve yaşam tarzı değişikliklerini öğrenin.

8. İlaçlar

Sık sık sorun yaşıyorsanız, doktorunuzla birlikte aldığınız tüm ilaçları gözden geçirin. Bazı reçetesiz ilaçlar, reçeteyle satılan ilaçlar ve takviyeler kabızlıkta yaygın nedenlerdir. Örneğin, antasitler ve demir takviyeleri buna neden olabilir. Sıklıkla bu soruna neden olan reçeteli ilaçlar ise ağrı, depresyon, Parkinson hastalığı, kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyon için kullanılan ilaçlardır.

Müshil ilaçlarını üç haftadan fazla kullanıyorsanız veya haftada üç seferden daha az bağırsak hareketliliğiniz varsa doktorunuza bildirmelisiniz. Kabızlık, daha ciddi bir sorunun uyarı işareti olabilir. Buna Parkinson hastalığı veya multipl skleroz gibi sinir sistemi hastalıkları dahildir. Kolonunuzu daraltan bir büyüme veya başka koşullar da bir sebep olabilir. Bu nedenle doktorunuzun herhangi bir sorunun olup olmadığını kontrol etmesini sağlayın.

Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Diğer Yazılar

En İyi Hastanelerden Haberiniz Olsun
Ücretsiz Üye Olun! Veya
Tekrar Hoşgeldin!
Üye değilseniz Veya