Stresle Birlikte Oluşan 6 Sağlık Sorunu

16 Mayıs 2017
1244 Görüntülenme
makale başlık

Birçok kişi stresi ruh halinizi ve mutluluğunuzu etkileyen duygusal gerginlik olarak düşünür ancak stresin fiziksel etkileri zararlı olabilir. Stresin vücudunuzu nasıl etkilediğini anlamak, daha uzun süre sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir. Hayatınızdaki tüm stres kaynaklarından kurtulamayabilirsiniz ancak bunları yönetmeyi ve stresle ilişkili hastalıkların riskini azaltmayı öğrenebilirsiniz.

1.Sindirim Problemleri

Tekrarlayan karın ağrısı, şişkinlik, ishal ve kabızlık, stresin etkisi olabilecek sorunlu sindirim işaretleridir. Stres ve bağırsağınız arasındaki ilişki iki yönlü bir caddedir. Stres, mide sorunlarını tetikleyebilir ve kötüleştirebilir veya tersi de olabilir. Bağlantı için anatomik bir neden var: beyninizdeki aynı tür sinir hücreleri sindirim sisteminizde de var. Sizi sakinleştiren ve sindirime yardımcı olan serotonin üretimine yol açarlar. Eğer stres altındaysanız, bu hücrelerde aktive olmayabilir ve sindiriminiz yavaşlayabilir veya durabilir, semptomlara neden olabilir.

2.Solunum Bozuklukları

Astım ve KOAH'da (kronik obstrüktif akciğer hastalığı), iltihaplı solunum yolları akciğerlerinizin yeterli oksijen almasını önler. Stres iltihaplanmayı artırabilir ve semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir. Stres aynı zamanda hipervansmana neden olabilir ve solunum problemi olan biri için öfke nöbetine neden olabilir. Solunum sıkıntısı çeken birçok kişide kaygı ve panik atak oranının yüksektir. Anksiyete düzeyinin yüksek olduğu KOAH hastaları daha şiddetli semptomlara sahip olma eğilimindedir. Stres, bu hastalıkların gelişimini etkilemez gibi görünse de, semptomlarla baş etmeyi daha zor hale getirebilir.

3.Baş Ağrısı

Stres, baş ağrısı ve migreni de içeren baş ağrılarının en yaygın nedenlerinden biridir. Vücudunuz strese tepki olarak hormon saldığında, kan damarlarının genişlemesine neden olur. Bu da kafanızın içinde basınç ve ağrıya neden olabilir. Stres ayrıca gergin hissetmenize neden olabilir ve boynunuzdaki, yüzünüzde ve omuzlarınızda sıkı kaslar baş ağrısını daha da kötüleştirebilir. Migren geçiren insanlar son derece duygusal olma eğilimindedirler ve onları strese karşı savunmasız hale getiren zor olaylara şiddetli tepki gösterirler.

4.Kalp Hastalığı

Stres seviyesi yüksek kişilerde yaygın olan anksiyete bozuklukları kalp hastalığının gelişimi ile bağlantılıdır. Anksiyete düzeyinin yüksek olduğu kadınların kalp krizi geçirme olasılığı daha yüksektir ve bu kişilerin anksiyete düzeyleri düşük olan kadınlara oranla ölme ihtimali daha yüksektir. Panik atak geçmişi varsa, kalp krizi riskini üç katına çıkarabilir. Bağlantı, stres hormonu kortizolünün, kalp hastalığına neden olan kan damarlarındaki plak gelişimini nasıl arttırdığı olabilir.

5.Yüksek Tansiyon

Stresli bir olay kan basıncınızı arttırır. Belli hormonlar basınç altında daha fazla üretilir. Kalp atış hızınız artar ve kan damarlarınız daralır. Durum bittiğinde, kan basıncınız normale dönmelidir. Ancak bu ani iniş çıkışları sıklıkla yaşarsanız böbreklerinize, kalbinize ve kan damarlarına zarar verebilir.

6.Enflamatuar Durumlar

İnflamasyon, diyabet ve romatizmal artrit de dahil olmak üzere birçok kronik hastalığın bir parçasıdır. Stres yaşadığınızda, vücudunuz kortizol de dahil olmak üzere bir dizi hormonla tepki verir. Yüksek düzeyde kortizol iltihaplanmayı artırabilir ve bağışıklık sisteminizi de etkiler. Enflamatuvar koşulları daha da kötüleştirir. İnflamasyon aynı zamanda zayıflık ve vücut fonksiyonlarında düşüş gibi yaşlanma kaynaklı bazı hastalıkların daha da hızlı ilerlemesinde rol oynayabilir.

Haber ve makale içerikleri kaynak gösterilmeden ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Diğer Yazılar

En İyi Hastanelerden Haberiniz Olsun
Ücretsiz Üye Olun! Veya
Tekrar Hoşgeldin!
Üye değilseniz Veya